Uniview IPC2124LB-SF40-A 4MP IR IP Bullet Camera
Availability:In Stock!
- Model: IPC2124LB-SF40-A
- Image Sensor: 1/3″, CMOS
- Maximum Resolution: 4 Megapixel
- Lens: 4.0mm
- IR Range: 30m
Original price was: KSh5,500.00.KSh5,000.00Current price is: KSh5,000.00. Excl. VAT
Description
It has a 4MP sensor and a 4.0mm lens that takes a 79-degree wide-angle view. Uniview IPC2124LB-SF40-A also features a clever IR mode that regulates the brightness of the infrared LEDs automatically to enable up to 30m of night vision.
| Camera Feature | ||
| Image Sensor | 1/3″, 2.0 megapixel, progressive scan, CMOS | |
| Effective Pixels | 4 Megapixel | |
| IR Distance | Up to 30m (98ft) IR range | |
| Lens | ||
| Type | 4.0mm | |
| Focal Length | Fixed-focal | |
| Angle of View | Angle of View (H) 97.0° Angle of View (V) 52.2° Angle of View (O) 107.5° |
| Physical Specification | ||
| Dimension | 165 × 63 × 62mm (6.5” × 2.5” × 2.5”) | |
| Weight | 0.39kg (0.86lb) | |
| Power | DC 12V±25%, PoE (IEEE 802.3af) Power consumption: Max 5.5W |
| Interface | Power Interface: Ø 5.5mm coaxial power plug | |