Uniview UAC-B112-F40-W 2MP Color Hunter HD Bullet Analog Camera
Availability:In Stock!
• 2MP high quality image
• TVI/AHD/CVI/CVBS
• Supports white light illumination, 24/7 color images
• Supports 180° horizontal flip, 180° vertical flip
• OSD configuration menu, easy to operate
• IP67 waterproof and dustproof design, high reliability
• OSD configuration menu in 11 languages
KSh2,000.00 Excl. VAT
Description
| Model | UAC-B112-F28-W | UAC-B112-F40-W |
| Sensor | ||
| Pixel | 2MP | |
| Size | 1/3″ | |
| Minimum illumination | 0.01 lux (F1.6, AGC ON) 0 lux (white light on) |
| Lens | ||
| Lens | 2.8mm | 4.0mm |
| Lens mount | M12 | |
| Angle of view | H: 100.9° V: 56.5° D: 121.8° | H: 82.5° V: 42.1° D: 98.6° |
| Illuminator | ||
| Illuminator | One white-light illuminator | |
| Illumination distance | 20m | |
| Lifetime | ≥60,000 hours | |
| Video | ||
| Resolution | 1080P: 1920(H)×1080(V) 720P: 1280(H) ×720(V) |
| Frame rate | TVI/AHD/CVI: 1080P@30fps, 1080P@25fps; 720P@30fps, 720P@25fps CVBS: PAL, NTSC |
| Shutter time | PAL: 1/25s-1/50000s NTSC: 1/30s–1/50000s |
| Image | ||
| Exposure mode | 4 modes: Global (default), BLC, HLC, DWDR | |
| Day/Night | 24/7 color images | |
| Digital noise reduction | 2D/3D | |
| White balance | Two modes: Auto (default), Manual | |
| WDR | DWDR | |
| Flip | Supports 180° horizontal flip, 180° vertical flip | |
| Interface | ||
| Power | 5.5mm power interface | |
| Video output | BNC, supports TVI/AHD/CVI/CVBS | |
| Operating environment | ||
| Temperature | -30℃ to 60℃(-22℉ to 140℉) | |
| Humidity | ≤95% (RH, non-condensing) | |
| Surge protection | 4KV | |
| Ingress protection | IP67 | |
| General | ||
| Power | DC 12V(±25%), with reverse polarity protection and surge protection, Max 2.4W | |
| Mount | 3D bracket supplied, surface mount (default), optional backbox, pole mount bracket | |
| Dimensions | 142mm*63mm*65mm (L*W*H) | |